Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RMCS1206FT5R11
Stackpole Electronics Inc. RMCS1206FT5R11
Part Number
RMCS1206FT5R11
Description
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/4W 1206
Product Parameter
Part Number RMCS1206FT5R11
Part Status Active
Resistance (Ohms) 5.11
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)