Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RMCF1210FT255R
Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT255R
Part Number
RMCF1210FT255R
Description
RES SMD 255 OHM 1% 1/2W 1210
Product Parameter
Part Number RMCF1210FT255R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 255
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package 1210
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)