Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RHC2512FT121R
Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT121R
Part Number
RHC2512FT121R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 121 OHM 1% 2W 2512
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Product Parameter
Part Number RHC2512FT121R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 121
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Thick Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package 2512
Size / Dimension 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)