Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RGC1206FTC10K0
Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC10K0
Part Number
RGC1206FTC10K0
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206
Product Parameter
Part Number RGC1206FTC10K0
Part Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)