Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors SD20-1R5-R
Eaton SD20-1R5-R
Part Number
SD20-1R5-R
Manufacturer
Eaton
Description
FIXED IND 1.5UH 2.88A 31.2 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Eaton
Product Parameter
Part Number SD20-1R5-R
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 1.5µH
Tolerance ±20%
Current Rating 2.88A
Current - Saturation 2.15A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 31.2 mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency - Test 100kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)