| Part Number | PM3316-331M |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 330µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 600mA |
| Current - Saturation | 600mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 1.02 Ohm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.209" (5.30mm) |
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 10UH 2A 110 MOHM SMD
In Stock: 1000
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 100UH 600MA 800 MOHM
In Stock: 1000
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 1MH 50MA 8.4 OHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 15UH 1.5A 0.15 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 150UH 500MA 1.2 MOHM
In Stock: 2000