| Part Number | PM125S-331M |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 330µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 570mA |
| Current - Saturation | 780mA |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 800 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 4MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 1MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.213" (5.40mm) |
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 10UH 140MA 2.1 OHM SMD
In Stock: 2000