Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount CRL0603-FW-R510ELF
Bourns Inc. CRL0603-FW-R510ELF
Part Number
CRL0603-FW-R510ELF
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/10W 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Bourns Inc.
Product Parameter
Part NumberCRL0603-FW-R510ELF
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)