| Part Number | SCIHP1040-R56M |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | - |
| Material - Core | - |
| Inductance | 560nH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 40A |
| Current - Saturation | 40A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 2.5 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 200kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
Manufacturer: Signal Transformer
Description: FIXED IND 1UH 7A 18.5 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Signal Transformer
Description: FIXED IND 1.5UH 6A 34 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Signal Transformer
Description: FIXED IND 2.2UH 5A 46 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Signal Transformer
Description: FIXED IND 3.3UH 3.25A 60.1 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: Signal Transformer
Description: FIXED IND 4.7UH 3A 78 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Signal Transformer
Description: FIXED IND 330NH 12A 7 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Signal Transformer
Description: FIXED IND 680NH 9A 13.9 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Signal Transformer
Description: FIXED IND 820NH 8A 15.9 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Signal Transformer
Description: FIXED IND 10UH 2.5A 129 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Signal Transformer
Description: FIXED IND 1UH 9A 14.2 MOHM SMD
In Stock: 0