| Part Number | HCTR-684 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Toroidal |
| Material - Core | Powdered Iron |
| Inductance | 29µH |
| Tolerance | ±25% |
| Current Rating | 6.57A |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 25 mOhm Max |
| Q @ Freq | 30 @ 100kHz |
| Frequency - Self Resonant | 16MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 130°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.945" L x 0.940" W (24.00mm x 23.88mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.400" (10.16mm) |