| Part Number | AD5669RBCBZ-1-R5 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 16 |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Settling Time | 7µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | I²C |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 3.6 V |
| INL/DNL (LSB) | ±8, ±1 (Max) |
| Architecture | String DAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case | 16-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 16-WLCSP (2.61x2.61) |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT I2C/SRL 16LFCSP-WQ
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT I2C/SRL 16LFCSP-WQ
In Stock: 1500
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT I2C/SRL 16TSSOP
In Stock: 24
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT I2C/SRL 16TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT I2C/SRL 16LFCSP
In Stock: 6000
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT I2C/SRL 16LFCSP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT I2C/SRL 16LFCSP-WQ
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT I2C/SRL 16LFCSP-WQ
In Stock: 2500
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT I2C/SRL 16LFCSP-WQ
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT I2C/SRL 16LFCSP-WQ
In Stock: 3000