| Part Number | LDU0716S500 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Constant Current |
| Topology | Buck |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 7V |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Output | 2 ~ 14 V |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Power (Watts) | 7W |
| Dimming | Analog, PWM |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 93% |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP Module, 5 Leads |
| Size / Dimension | 0.50" L x 0.40" W x 0.27" H (12.7mm x 10.2mm x 6.9mm) |
Manufacturer: XP Power
Description: LED SUPPLY CC BUCK 2-14V 300MA
In Stock: 22
Manufacturer: XP Power
Description: LED SUPPLY CC BUCK 2-14V 350MA
In Stock: 23
Manufacturer: XP Power
Description: LED SUPPLY CC BUCK 2-14V 500MA
In Stock: 0
Manufacturer: XP Power
Description: LED SUPPLY CC BUCK 2-28V 300MA
In Stock: 0
Manufacturer: XP Power
Description: LED SUPPLY CC BUCK 2-28V 350MA
In Stock: 78
Manufacturer: XP Power
Description: LED DRIVER CC BUCK 2-28V 350MA
In Stock: 52