Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters GCS250PS15
XP Power GCS250PS15
Part Number
GCS250PS15
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 15V 250W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
XP Power
In Stock 37 pcs
    52.50000/pcs
  • 5 pcs
    50.92500/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberGCS250PS15
Part StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts)180W (250W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)