Home Product Index Capacitors Film Capacitors 890334025004CS
Wurth Electronics Inc. 890334025004CS
Part Number
890334025004CS
Manufacturer
Wurth Electronics Inc.
Description
CAP FILM 0.027UF 10% 310VAC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
Wurth Electronics Inc.
    0.18500/pcs
  • 50 pcs
    0.15600/pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number890334025004CS
Part StatusActive
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)