| Part Number | 875105142002 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 56µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30 mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 98.5mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.97A @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM POLY 47UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM POLY 56UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 1000
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM POLY 68UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 1000
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM POLY 82UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 1000
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 1000
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 1000
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM POLY 180UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 1000
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM POLY 270UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 1000
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 1000