| Part Number | 860240373003 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 68µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 100mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 200mA @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PC PIN SQUARE 0.025 SILVER
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 2COND 16AWG BLACK 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 2COND 16AWG ORANGE 250'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 3COND 16AWG BLACK 250'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 3COND 16AWG ORANGE 250'
In Stock: 0
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Description: CABLE 3COND 16AWG BLACK 4000'
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP 47 UF 20% 10 V
In Stock: 0