| Part Number | 155124RG73200 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Color | Green, Red |
| Configuration | Common Anode |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Transparency | Clear |
| Millicandela Rating | 160mcd Green, 60mcd Red |
| Lens Style/Size | Rectangle with Domed Top, 2.20mm x 1.00mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.3V Green, 2V Red |
| Current - Test | 20mA Green, 20mA Red |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Wavelength - Dominant | 525nm Green, 624nm Red |
| Wavelength - Peak | 520nm Green, 632nm Red |
| Features | - |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package | 2-SMD |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 1.50mm W |
| Height (Max) | 1.00mm |
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: LED BLUE CLEAR 2SMD R/A
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: LED GREEN CLEAR 2SMD R/A
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: LED RGB CLEAR SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: LED GREEN/RED CLEAR SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: LED RED CLEAR 2SMD R/A
In Stock: 6000
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: LED GREEN/RED CLEAR SMD
In Stock: 3000
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: LED GREEN CLEAR 2SMD R/A
In Stock: 3000
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A
In Stock: 3000