| Part Number | 528-45AB |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Board Level |
| Package Cooled | Half Brick DC/DC Converter |
| Attachment Method | Bolt On |
| Shape | Rectangular, Fins |
| Length | 2.402" (61.00mm) |
| Width | 2.280" (57.91mm) |
| Diameter | - |
| Height Off Base (Height of Fin) | 0.450" (11.43mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise | 7W @ 60°C |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow | 3.2°C/W @ 300 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural | - |
| Material | Aluminum |
| Material Finish | Black Anodized |
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT
In Stock: 0
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT
In Stock: 0
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK BXB50,75,100,150.24"VRT
In Stock: 0
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT
In Stock: 0
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT
In Stock: 0
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT
In Stock: 0