Home Product Index Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights L41EN-R24-2111
Visual Communications Company - VCC L41EN-R24-2111
Part Number
L41EN-R24-2111
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Description
LED PANEL INDICATOR RED 24V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Panel Indicators, Pilot Lights
Visual Communications Company, LLC
    1.64588/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberL41EN-R24-2111
Part StatusActive
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens Transparency-
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 7.54mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 6" (152.40mm)