Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors T95V685M010LSSL
Vishay Sprague T95V685M010LSSL
Part Number
T95V685M010LSSL
Description
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1410
Product Parameter
Part NumberT95V685M010LSSL
Part StatusActive
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)