Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors T95V685K010CSSL
Vishay Sprague T95V685K010CSSL
Part Number
T95V685K010CSSL
Manufacturer
Vishay Sprague
Description
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1410
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
Vishay Corporation
Vishay Corporation
Product Parameter
Part NumberT95V685K010CSSL
Part StatusActive
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)