| Part Number | T16B686K100EZSS |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 68µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 100V |
| Type | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.1 Ohm |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.296" Dia x 0.641" L (7.52mm x 16.28mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | B |
| Features | Wet Tantalum |
| Failure Rate | - |
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP TANT 68UF 100V 10%
In Stock: 0