Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - FETs, MOSFETs - Single IRFP23N50LPBF
Vishay Siliconix IRFP23N50LPBF
Part Number
IRFP23N50LPBF
Manufacturer
Vishay Siliconix
Description
MOSFET N-CH 500V 23A TO-247AC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vishay Corporation
Vishay Corporation
    3.76000/pcs
  • 10 pcs
    3.55400/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberIRFP23N50LPBF
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C23A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds3600pF @ 25V
Vgs (Max)±30V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)370W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs235 mOhm @ 14A, 10V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)