Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - FETs, MOSFETs - Single IRFB16N60LPBF
Vishay Siliconix IRFB16N60LPBF
Part Number
IRFB16N60LPBF
Manufacturer
Vishay Siliconix
Description
MOSFET N-CH 600V 16A TO-220AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vishay Corporation
Vishay Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberIRFB16N60LPBF
Part StatusObsolete
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs100nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds2720pF @ 25V
Vgs (Max)±30V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)310W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs460 mOhm @ 9A, 10V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)