| Part Number | IRD3902 |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.65V @ 62.8A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 350ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 300V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud |
| Supplier Device Package | DO-203AB |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 125°C |
Manufacturer: Excelitas Technologies
Description: ADAPTER BRD FOR TO TYPE DIGIPYRO
In Stock: 3
Manufacturer: Excelitas Technologies
Description: DEMO KIT DIGIPYRO SENSORS TO USB
In Stock: 4
Manufacturer: Future Designs Inc.
Description: KIT DEV IND REF DESIGN LPC1768
In Stock: 1
Manufacturer: Future Designs Inc.
Description: KIT DEV IND REF DESIGN LPC2468
In Stock: 0