Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes GL15-HT3-GS08
Vishay Semiconductor Diodes Division GL15-HT3-GS08
Part Number
GL15-HT3-GS08
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
TVS DIODE 15VWM 33VC LLP753B
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Vishay Corporation
Vishay Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberGL15-HT3-GS08
Part StatusObsolete
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency5pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)