| Part Number | 36DX332F350DF2C |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 3300µF |
| Tolerance | -10%, +50% |
| Voltage - Rated | 350V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | - |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension | 3.079" Dia (78.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 5.752" (146.10mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals |
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 300UF 200V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 3000UF 250V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 30000UF 25V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 300000UF 15V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 3100UF 450V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 3100UF 450V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 3100UF 450V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 3300UF 350V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 3300UF 350V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 3300UF 350V SCREW
In Stock: 0