Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single 20ETF04STRL
Vishay Semiconductor Diodes Division 20ETF04STRL
Part Number
20ETF04STRL
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 400V 20A D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Vishay Corporation
Vishay Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number20ETF04STRL
Part StatusObsolete
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)160ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Related Products
20ET
Manufacturer: Eaton
Description: FUSE 20A 690V BS 88 BRITISH