Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs 16TTS08STRL
Vishay Semiconductor Diodes Division 16TTS08STRL
Part Number
16TTS08STRL
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
SCR PHASE CONT 800V 16A D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs
Vishay Corporation
Vishay Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number16TTS08STRL
Part StatusObsolete
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)60mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.4V
Current - On State (It (AV)) (Max)10A
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)200A @ 50Hz
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Related Products
16TTS08
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: SCR PHASE CONT 800V 16A TO-220AB
In Stock: 0
16TTS08FP
Description: SCR PHASE CONT 800V 16A TO-220FP
In Stock: 0
16TTS08S
Description: SCR PHASE CONT 800V 16A D2PAK
16TTS08STRL