Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Bridge Rectifiers 110MT100KB
Vishay Semiconductor Diodes Division 110MT100KB
Part Number
110MT100KB
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
RECT BRIDGE 1000V 110A MTK
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Bridge Rectifiers
Vishay Corporation
Vishay Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number110MT100KB
Part StatusObsolete
Diode TypeThree Phase
TechnologyStandard
Voltage - Peak Reverse (Max)1000V
Current - Average Rectified (Io)110A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 150A
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 1000V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMTK
Supplier Device PackageMTK
Related Products
110MT100KB
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: RECT BRIDGE 1000V 110A MTK