| Part Number | SMG160VB331M18X35LL |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 160V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 92 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 995mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.4925A @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.398" (35.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: United Chemi-Con
Description: CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: United Chemi-Con
Description: CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: United Chemi-Con
Description: CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: United Chemi-Con
Description: CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: United Chemi-Con
Description: CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: United Chemi-Con
Description: CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: United Chemi-Con
Description: CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: United Chemi-Con
Description: CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: United Chemi-Con
Description: CAP ALUM 390UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: United Chemi-Con
Description: CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
In Stock: 0