Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors WPRT50AB-10RJB168
TT Electronics/Welwyn WPRT50AB-10RJB168
Part Number
WPRT50AB-10RJB168
Manufacturer
TT Electronics/Welwyn
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 50W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chassis Mount Resistors
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberWPRT50AB-10RJB168
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Proof, Safety
Coating, Housing TypeCeramic
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)