Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors WPRT20AB-68RJB270
TT Electronics/Welwyn WPRT20AB-68RJB270
Part Number
WPRT20AB-68RJB270
Description
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 20W
TT Electronics Corporation
In Stock 832 pcs
    1.37500/pcs
  • 10 pcs
    1.21850/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberWPRT20AB-68RJB270
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension2.480" L x 0.492" W (63.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)