Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors WPRT20AB-100RJB270
TT Electronics/Welwyn WPRT20AB-100RJB270
Part Number
WPRT20AB-100RJB270
Manufacturer
TT Electronics/Welwyn
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 20W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chassis Mount Resistors
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberWPRT20AB-100RJB270
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Proof, Safety
Coating, Housing TypeCeramic
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension2.480" L x 0.492" W (63.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseRadial, Rectangular Case
Failure Rate-
Related Products
WPRT20AB-100RJB270
Manufacturer: TT Electronics/Welwyn
Description: RES CHAS MNT 100 OHM 5% 20W