Home Product Index Resistors Through Hole Resistors WHS7-100RJT07
TT Electronics/Welwyn WHS7-100RJT07
Part Number
WHS7-100RJT07
Manufacturer
TT Electronics/Welwyn
Description
RES 100 OHM 7W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberWHS7-100RJT07
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.346" Dia x 0.984" L (8.80mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Related Products
WHS7-100RJT07
Manufacturer: TT Electronics/Welwyn
Description: RES 100 OHM 7W 5% AXIAL