Home Product Index Resistors Through Hole Resistors WHS2-100RJA25
TT Electronics/Welwyn WHS2-100RJA25
Part Number
WHS2-100RJA25
Manufacturer
TT Electronics/Welwyn
Description
RES 100 OHM 2W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberWHS2-100RJA25
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.354" L (3.60mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Related Products
WHS2-100RJA25
Manufacturer: TT Electronics/Welwyn
Description: RES 100 OHM 2W 5% AXIAL