Home Product Index Resistors Through Hole Resistors W24-2K2JI
TT Electronics/Welwyn W24-2K2JI
Part Number
W24-2K2JI
Manufacturer
TT Electronics/Welwyn
Description
RES 2.2K OHM 14W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
In Stock 2 pcs
    1.69500/pcs
  • 10 pcs
    1.51250/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberW24-2K2JI
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)14W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 2.106" L (8.00mm x 53.50mm)