Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount PCF0402PR-200RBT1
TT Electronics/Welwyn PCF0402PR-200RBT1
Part Number
PCF0402PR-200RBT1
Manufacturer
TT Electronics/Welwyn
Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPCF0402PR-200RBT1
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)