Home Product Index Resistors Through Hole Resistors OAR1R020FLF
TT Electronics/IRC OAR1R020FLF
Part Number
OAR1R020FLF
Manufacturer
TT Electronics/IRC
Description
RES METAL .020 OHM 1W 1% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
In Stock 905 pcs
Product Parameter
Part NumberOAR1R020FLF
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.450" L x 0.065" W (11.43mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max)0.320" (8.12mm)