Home Product Index Resistors Resistor Networks, Arrays L061S472LF
TT Electronics/IRC L061S472LF
Part Number
L061S472LF
Manufacturer
TT Electronics/IRC
Description
RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 6SIP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Resistor Networks, Arrays
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
    0.19000/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberL061S472LF
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors5
Number of Pins6
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP
Supplier Device Package6-SIP
Size / Dimension0.600" L x 0.098" W (15.24mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)