Home Product Index Filters Common Mode Chokes HM85-37501LFTR
TT Electronics/BI Magnetics HM85-37501LFTR
Part Number
HM85-37501LFTR
Manufacturer
TT Electronics/BI Magnetics
Description
CMC 500UH 2.2A 2LN SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Common Mode Chokes
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberHM85-37501LFTR
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Filter Type-
Number of Lines2
Impedance @ Frequency-
Inductance @ Frequency500µH @ 100kHz
Current Rating (Max)2.2A
DC Resistance (DCR) (Max)50 mOhm
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.567" L x 0.646" W (14.40mm x 16.40mm)
Height (Max)0.327" (8.30mm)