| Part Number | HM70-401R2LFTR13 |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | - |
| Inductance | 1.2µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 22A |
| Current - Saturation | 18A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 1.8 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 180°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.496" L x 0.433" W (12.60mm x 11.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.205" (5.20mm) |
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.2UH 22A 1.8 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.6UH 20A 2.36 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.9UH 20A 2.2 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 5.6UH 13A 6 MOHM SMD
In Stock: 0