| Part Number | HM58-1112VR36LF |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | - |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 360nH |
| Tolerance | ±15% |
| Current Rating | 40A |
| Current - Saturation | 60A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 0.65 mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.433" L x 0.453" W (11.00mm x 11.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 360NH 40A 0.65 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.3UH 17A 1.05 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 360NH 40A 0.65 MOHM TH
In Stock: 0