| Part Number | HM53-60130VLF |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | Toroidal |
| Material - Core | - |
| Inductance | 13.5µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 29.5A |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 4.8 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 2.323" Dia x 1.102" W (59.00mm x 28.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 800NH 15A 2.5 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.1UH 14A 3 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.1UH 14A 3 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.6UH 8A 4 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.6UH 8A 4 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.8UH 15A 3.5 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.8UH 15A 3.5 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.9UH 10A 5.1 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.9UH 10A 5.1 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 2UH 8.5A 4.8 MOHM TH
In Stock: 0