| Part Number | HM51-121KLF |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | - |
| Material - Core | - |
| Inductance | 120µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 2.1A |
| Current - Saturation | 2.54A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 113 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Frequency - Test | 1kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.492" Dia x 0.906" L (12.50mm x 23.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 10UH 5.4A 17 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 100UH 2.3A 90 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1MH 770MA 844 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 10MH 260MA 7.3 OHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 12UH 5.1A 19 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 120UH 2.1A 113 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.2MH 700MA 1.04 OHM
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 15UH 4.7A 22 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 150UH 2A 129 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.5MH 650MA 1.18 OHM
In Stock: 0