Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors HM50-123KLF
TT Electronics/BI Magnetics HM50-123KLF
Part Number
HM50-123KLF
Manufacturer
TT Electronics/BI Magnetics
Description
FIXED IND 12MH 90MA 29.9 OHM TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number HM50-123KLF
Part Status Discontinued at Digi-Key
Type -
Material - Core -
Inductance 12mH
Tolerance ±10%
Current Rating 90mA
Current - Saturation 114mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 29.9 Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Frequency - Test 1kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.630" L (7.50mm x 16.00mm)