Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Trimmer Potentiometers 93PR25KLF
TT Electronics/BI 93PR25KLF
Part Number
93PR25KLF
Manufacturer
TT Electronics/BI
Description
TRIMMER 25K OHM 1W TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Trimmer Potentiometers
TT Electronics/BI
In Stock 340 pcs
    1.53500/pcs
  • 10 pcs
    1.34850/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number93PR25KLF
Part StatusActive
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)1W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.500" Dia x 0.250" H (12.70mm x 6.35mm)