Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Trimmer Potentiometers 68PR10KLF
TT Electronics/BI 68PR10KLF
Part Number
68PR10KLF
Manufacturer
TT Electronics/BI
Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Trimmer Potentiometers
TT Electronics/BI
In Stock 75 pcs
    0.83500/pcs
  • 10 pcs
    0.73500/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number68PR10KLF
Part StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns20
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.245" H (9.53mm x 9.53mm x 6.22mm)