Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Trimmer Potentiometers 36PR100KLF
TT Electronics/BI 36PR100KLF
Part Number
36PR100KLF
Manufacturer
TT Electronics/BI
Description
TRIMMER 100K OHM 0.3W TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Trimmer Potentiometers
TT Electronics/BI
    0.20000/pcs
  • 10 pcs
    0.18300/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number36PR100KLF
Part StatusActive
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.3W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / Dimension-
Related Products
36PR100KLF
Manufacturer: TT Electronics/BI
Description: TRIMMER 100K OHM 0.3W TH