| Part Number | TPH3206LDB |
|---|---|
| Part Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 8V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.6V @ 500µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 6.2nC @ 4.5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 720pF @ 480V |
| Vgs (Max) | ±18V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 81W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 180 mOhm @ 10A, 8V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PQFN (8x8) |
| Package / Case | 4-PowerDFN |
Manufacturer: Transphorm
Description: GAN FET 650V 35A TO247
In Stock: 1077
Manufacturer: Transphorm
Description: MOSFET N-CH GANFET 650V 16A PQFN
In Stock: 233